Inkluzivní jazykové vzdělávání: dotazníky pro žáky i rodiče

od Česká škola bez hranic

Spolek Česká škola bez hranic vytvořil speciální dotazníky pro žáky, kteří přicházejí do běžných základních škol z jinojazyčného prostředí, bez znalosti češtiny.

Jejich cílem je poznání a přesné zmapování výchozí jazykové situace takového žáka, neboť ty jsou stěžejní pro jeho další harmonický vývoj v novém jazykovém prostředí.  Podrobně si lze přečíst v článku Proč se zajímat o rodinné jazykové prostředí žáka - cizince?

Dotazníky vycházejí z předpokladu, že dítě, které do České republiky přichází ze zahraničí, má již jistou zkušenost s osvojováním jazyků. Velmi často jich i několik ovládá, samozřejmě na různé úrovni znalostí. Tento stav je základem pro rozvoj vícejazyčnosti.  

Se získanými informacemi lze dále pracovat, navázat na ně aktivitami ve třídě, které budou zaměřeny na seznámení se třídy s novým žákem a jeho jazykově-kulturním zázemím, ale také na reflexi jazykových a kulturních zkušeností všech členů dětského kolektivu. Přispějí tím k budování vícejazyčné komunikativní kompetence žáků. Návrh takovýchto aktivit bude k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách spolku koncem roku 2016 - začátkem roku 2017.  

Dotazníky jsou rozděleny na část pro děti a na část pro rodiče a jsou ke stažení na webových stránkách spolku ČŠBH http://csbh.cz/pro-ucitele/inkluzivni-jazykove-vzdelavani. K dispozici jsou v českém, anglickém, francouzském, německém, slovenském, ukrajinském a vietnamském jazyce.

Školy, které dotazníky vyzkouší, mohou následně vyplnit elektronický formulář a poskytnout spolku zpětnou vazbu o jejich užitečnosti a přínosu. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkAO_rXmpGAXrElKbPIfVAMoXmybTq-UFX7__EKXDH6koVDg/viewform

Jazykové dotazníky vznikly v rámci projektu:INKLUZIVNÍ JAZYKOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ: METODIKA REFLEXE JAZYKOVÝCH A KULTURNÍCH ZKUŠENOSTÍ ŽÁKA JAKO PŘEDPOKLAD K ROZVOJI VÍCEJAZYČNOSTI A ÚSPĚŠNÉ INTEGRACI DO NOVÉ SPOLEČNOSTI, podpořeném ministerstvem školství v rámci dotačního programu Podpora aktivit v oblasti integrace cizinců na území České republiky.

České školy bez hranic (ČSBH) zajišťují výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách. V současné době působí ve Francii, Německu, Švýcarsku a Velké Británii. Dalších asi 90 spolupracujících škol a výukových center se nachází po celém světě. Spolek Česká škola bez hranic poskytuje organizační, metodickou a legislativní podporu jednotlivým ČŠBH i dalším vznikajícím školám. Více na www.csbh.cz. Kontakt: Lucie Slavíková-Boucher, předsedkyně spolku, csbh@csbh.cz.

Pohled byl zobrazen 42417x od 24 listopad 2016 do 23 duben 2024