PLN pro čtenářskou gramotnost: Sociální sítě pro čtenáře - PLN pro čtenářskou gramotnost: Googreads

Googreads

http://goodreads.com

Goodreads považuji za zdařilou sociální síť pro čtenáře. Jako každá sociální síť je založena na sdílení a komunikaci mezi uživateli.

Základní charakteristika 

Po přihlášení je prvním krokem vytvořit si seznam svých knih - základní kategorie jsou přednastavené: přečetl/a jsem (read), k přečtení (to read) a právě čtu (reading). Společným jazykem sítě je angličtina, takže i při vyhledávání je vhodné používat tento jazyk. Naštěstí se komunita česky hovořících uživatelů rozrůstá, takže se určitě blýská na lepší časy.

Knihy si do své knihovny zařazujete jednoduchým kliknutím na "add to my books", kdy současně zvolíte, do které kategorie je třeba knihu zařadit. Také můžete knihy hodnotit pomocí hvězdiček, pokud ji řadíte do sekce "read". Pro mě osobně je právě hodnocení knih a následující komentáře jedním z rozhodujících faktorů, jestli si chci knihu přečíst také.

Je snaha správců systému (ano systém je velmi dobře opečováván svými knihovníky a není problém obrátit se na ně s prosbou - dvakrát jsem žádala a byla jsem vyslyšena nejpozději do druhého dne), aby byla každá kniha zanesena v systému pouze jednou. Všechna ostatní vydání jsou seřazena pod jedním názvem v tzv. edicích. Výhodou takového principu je, že všechna hodnocení se sbíhají u jednoho jediného "rodného listu" knihy. Takovéto souhrnné hodnocení má už nějakou váhu.

Při čtení máte možnost průběžně komentovat knihu a komentáře sdílet s přáteli, skupinami nebo zveřejňovat, např. na Twitteru.

Zajímavé funkce (klady)

  • vkládání českých edicí jednotlivých knih funguje bez potíží - stačí si vyhledat originální knihu v angličtině a kliknout "add a new edition"
  • uživatelé sdílí celkové hodnocení, ale také průběžné komentáře
  • systém umožňuje komunikaci v rámci skupiny (výhodné pro využití ve výuce) nebo mezi jednotlivci
  • rodné listy knih obsahují spoustu informací (díky široké komunitě), takže se máte možnost dozvědět množství zajímavostí
  • vyhledávat další knihy můžete podle různých hledisek - konkrétně (využijete fulltextové vyhledávací okénko), podle literárních stylů, podle autora (výpis knih získáte kliknutím na jeho jméno u kterékoli jeho knihy)
S čím bychom se mohli potýkat (zápory)

  • jediný zápor, který mne napadá, je angličtina. Jsem ale přesvědčena, že je to překážka spíš pro učitele než pro žáky.

 

*