PLN pro čtenářskou gramotnost: Digitální zařízení pro čtení knih - PLN pro čtenářskou gramotnost: Čtení na iPadu

Čtení na iPadu

 (Lenka Říhová)

Pro čtení knih na iPadu existuje velké množství čteček – aplikací, které jdou (zdarma) stáhnout na AppStore.  Ne všechny čtečky zvládají všechny běžné formáty.

Základní aplikací od Apple je  iBooks.  Zvládá číst formát ePUB a PDF.  Ostatní formáty je třeba nejdřív zkonvertovat v PC (například pomocí Calibre). Přímo z aplikace se dostanete do iBookStore, odkud se dá stáhnout velké množství knih ( z toho zatím malá část i v češtině).  

Stahované knížky (ePUB formát) se rovnou zobrazí v iBooks.

Obrazovka je podsvícená, ale je možné upravit jas a zvolit odstín pozadí (normální bílé, sépie, noc-černé), na výběr je šest druhů písma ve dvou velikostech.  Knihy jsou přehledně srovnané na polici, dají se třídit do sbírek podle toho, jak potřebujete. Dá se v nich pohodlně listovat, zakládat záložky, barevně zvýrazňovat pasáže nebo přidat poznámky.  Poznámky je potom možné zobrazit najednou.  Funkce definovat nabídne při  připojení na internet definici  neznámých slov nebo termínů, integrované vyhledávání umožňuje hledat v knize (slova nebo číslo stránky), ale také na internetu nebo ve Wikipedii.

Vhodnou čtečkou s podobnými možnostmi je dále třeba aplikace Stanza, která zvládá PDF , ePUB ,  Mobipocket,  PalmDoc, HTML, DOC, RTF nebo Bluefire Reader, který podporuje Adobe DRM.

http://www.apparade.cz/2012/02/velky-pruvodce-ipad-a-elektronicke-knihy-1/

http://www.apparade.cz/2012/02/velky-pruvodce-ipad-a-elekronicke-knihy-3/ 

*