Vydání časopisu Redway - ČÍSLO 8, 2017 | ROČNÍK IX

Přidat do kolekce

Ahoj holky, čau kluci, 

co je na obálce? 

Ilustrace vynikajícího mladého výtvarníka Honzy Kocoura ze Studia DRAWetc. Scénu dotvořil ve virtuální realitě náš bývalý čtenář, dnes student VŠUP v Praze Michael Rosa. Seznámíte se s ním ještě uprostřed čísla, kde předvádí ukázku augmentované reality. Pokud chcete ty jeho pěkné věcičky vidět, stáhněte si z FB stránky RedWay Magazine malou appku do telefonu. Pak ji zas můžete odinstalovat, Michael ji vytvořil jen pro tohle jediné vydání časopisu, a hned se o něj začaly zajímat firmy Vans a ČSOB a taky někdo z Norska. Doufáme, že mu to přinese zajímavé pracovní příležitosti, kontakty, a že bude brzy bohatý a slavný! 

 

O virtuální realitě teď promluví Mirek Burkoň, který žije a pracuje v Silicon Valley, zemi zaslíbené novým technologiím, microdosingu (užívání LSD v nepatrných dávkách prý podporuje kreativitu) a microdrinkingu (pití vody v nepatrných dávkách prý taky něco zlepšuje, nevím co, ale asi všechno, jinak by to inženýři nedělali). 

„Ahoj, čtenáři. Zabývám se AR, což je technologie podobná VR, ale aplikace v ní budou vypadat velmi jinak, což mě právě zajímá. 

Kdybych měl porovnat vývoj VR tady v Silicon Valley a v Česku, tak to ani nejde. Zatímco v Česku pár lidí kutí nějaké appky, tady jsou každý týden minimálně dva meetupy, kde potkáš jak vývojáře a designéry, tak lidi z Nvidie nebo Oculusu. Nicméně já jsem k VR dost kritický. Je to zatím jen spousta blbin a kvalitní obsah nikde. Navíc ani prodej headsetů není úplná bomba, pořád je má strašně málo lidí, takže celý ten průmysl je v takové dost zvláštní situaci, kdy nikdo moc neví, co s tím bude, ač do toho všichni dávají hodně peněz a chtějí, aby to rostlo. 

Proč VR víc nevydělává? Ona má velký potenciál, jenže my jsme se zatím nedostali dál než k job simulátorům, běhacím pásům a VR kurzům vaření, což jsou kraviny, staré známé věci, které se rychle omrzí.

Jsou tady velké projekty jako The Void (www.thevoid.com), což je ale obří instalace, spíš Disneyland než obývák. Lidi pořád mluví o tom, jak by se VR dala používat k cestování, terapii, cvičení a tak dále, což jsou právě pořád snahy překlopit do ní to, co už dávno známe a děláme. Když se od toho oprostíme, přestaneme napodobovat fyzický svět, teprve se otevřou ty možnosti. Dobrý příklad je Tiltbrush, kde můžete malovat interaktivními audio materiály… 

Prostě nejdůležitější je zapomenout na reálný svět, na jeho zákony a měřítka. Až tohle dokážeme, VR nám umožní vyprávět nové příběhy a prožívat nové věci.“ 

 

Držím palce a těším se na teleportaci, 

 

Martina Overstreet, šéfredaktorka

Soubory ke stažení

maketa_79.pdf

21,2MB | Úterý, 02 květen 2017 | Detaily
Pohled byl zobrazen 368x od 2 květen 2017 do 21 říjen 2017