Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Staleté kořeny

od Interaktivní dílny série Duchovní dědictví

České studny z. s., KAM, Hope4kids pro Vás připravily interaktivní vzdělávací program k 100. výročí založení Československé republiky v roce 2018.

Staleté kořeny (pro 7.-9. ročník)

Staleté kořeny (pro 4.-6. ročník)

Cílem programu je při příležitosti stoletého výročí založení naší republiky ukázat žákům na identitu českého národa skrze připomenutí našich kulturních a duchovních kořenů z minulosti.

Na symbolu stromu - lípy - ukazujeme propojení dnešní generace s minulými generacemi a význam napojení se na naše kořeny, hodnoty, ze kterých naše státnost vyrůstá.

V programu připomínáme čtyři základní hodnoty, na kterých je naše národní společenství založeno: pravdu, víru, svobodu a důstojnost. Tyto hodnoty propagovalo pět významných osobností naší minulosti: Konstantin a Metoděj, Jan Hus, J. A. Komenský a T. G. Masaryk.

Program obsahuje učivo o naší státnosti, dějinách a našich národních kořenech včetně odkazu našich nejvýznamnějších osobností. Cílem je posílit národní a osobní identitu a inspirovat žáky pozitivními vzory v našich dějinách. Program tak naplňuje požadavky RVP pro vlastivědu, občanskou výchovu a dějepis.

Reference: "Vzdělávací program Staleté kořeny je vynikajícím nástrojem hodnotové výchovy. Žáci se kromě relevantních historických poznatků seznámí s bohatstvím české kultury. Ohledávání kořenů naší země žákům pomůže při formování vlastní identity." Doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.

ID Staleté kořeny 4.-6. třída

Soubory ke stažení ZDE (5 MB)

ID Staleté kořeny 7.-9. třída

Soubory ke stažení ZDE (8 MB)

ID Staleté kořeny - Anotace

Obrázek_lípy

lipa_nalepka_A0_TISK.pdf

555,9KB | Úterý, 18 září 2018 | Detaily

Obrázky osobnosti

Link ke stažení (5 MB)

Obrázky_větve_listy_kmen

Link ke stažení (25 MB)

Video instruktáž

Na tomto odkaze najdete video Jak učit program Staleté kořeny.

https://www.youtube.com/watch?v=Pj0GUR4KIRs&feature=youtu.be

Pohled byl zobrazen 3162x od 11 červen 2018 do 23 červenec 2021