Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Khanova škola vyzývá: Umíš učit? Ukaž se!

od Gymnaziální vzdělávání

Internet dává všem talentům šanci netradičně vzdělávat ostatní a otevírá nové zajímavější možnosti těm, kteří mají chuť učit se nové věci.

Nezisková organizace Khanova škola startuje projekt „Umíš učit? Ukaž se!", kterým navazuje na celosvětový fenomén alternativního vzdělávání Khan Academy. Projektem chce dát prostor českým talentům v oblasti vzdělávání a zároveň na internetu zdarma zpřístupnit větší objem vzdělávacího obsahu v českém jazyce. Na stránce http://umis-ucit.cz mohou zájemci svá videa nahrávat a uživatelé sledovat online lekce, o nichž budou později hlasovat. Ve výzvě, kterou podporuje český Google a Nadace Martina Romana, bude nakonec odměněných deset nejšikovnějších českých tvůrců online videí.

Výzva „Umíš učit? Ukaž se!"odstartovala 8. října. Jejím cílem je objevit šikovné lidi, kteří by pomocí výukových videí rádi předali své vědomosti ostatním. Přesně dva měsíce, tedy do 8. prosince, se může kdokoliv, kdo má ambice učit ostatní, zapojit do této iniciativy tím, že přihlásí vlastní originální videa. Podmínkou účasti v soutěži je přihlášení alespoň dvou videí o délce 2 až 10 minut.

V Česku jakoby se zabydlelo přesvědčení, že od vzdělávání jsou tu jen školy. To ale nikdy nebyla tak docela pravda a dnes, v době vyspělých technologií, je to pravda ještě méně. Naším cílem je tedy najít české Khany. Anebo spíš Komenské, protože v internetové době už přízvisko "učitel národů" nemusí být jen uctivou nadsázkou," říká Otakar Jícha, předseda Khanovy školy.

V této první fázi výzvy budou zároveň probíhat také workshopy, kde zkušení lektoři z Khanovy školy zájemcům prostřednictvím zajímavých světových materiálů pomohou s tvorbou videí. Pro zájemce jsou k zapůjčení připraveny dvě desítky tabletů a desítka kvalitních mikrofonů. Dne 2. listopadu se uskuteční workshop zaměřený na tvorbu videí na Univerzitě Palackého v Olomouci, 16. listopadu pak na Fakultě informačních technologií ČVUT, tentokrát i online streamovaný. Uživatelé také budou mít možnost sledovat online kurzy přes Google+ Hangout.

Více informací o výzvě Umíš učit? Ukaž se! najdete na stránce http://umis-ucit.cz.

O činnosti Khanovy školy

Khanova škola si klade za cíl přeložit výukový obsah stránek Khan Academy. Videa Khan Academy jsou principiální, stručná a zábavná. Umožňují zavést do škol metodu převrácené třídy, která je jedním z mála realizovatelných kroků k svobodnějšímu a přirozenějšímu vzdělávání. Cílem je nadchnout děti pro vědění a vrátit učitelům nadšení pro práci. Poslední průzkumy z praxe ukazují, že převrácená třída právě toto dokáže. Metoda je navíc použitelná ve všech stupních vzdělávání. Projekt „Umíš učit? Ukaž se!" je dalším krokem ve snaze zprostředkovat kvalitní výukový materiál veřejnosti.

Za rok existence Khanovy školy bylo spolu s dobrovolníky do češtiny přeloženo téměř 1200 z přibližně 4400 videí. Videa v českém jazyce se tak zařadila na čtvrté místo v počtu lokalizovaných videí, navíc tempo překladů stále roste. Více než 110 videí je nadabovaných. Nezisková organizace také ve spolupráci s univerzitami uspořádala dva překladatelské maratony. Další dva maratony jsou v plánu (jako součást workshopů v Olomouci a Praze). Nemalý úspěch pro Khanovu školu představuje užší spolupráce s mateřskou organizací Khan Academy, která přebrala její diagnostický nástroj pro sledování stavu překladů a doporučila jej organizacím v ostatních zemích. Více o neziskové organizaci Khanova škola se dozvíte na khanovaskola.cz. Všechny technické problémy a dotazy týkající se projektu „Umíš učit? Ukaž se!" směřujte na fórum.

Tento článek navazuje na téma článku: Khan Academy aneb Khanova škola v ČR
Tento článek navazuje na téma článku: Khan Academy a „převrácená" třída
Tento článek navazuje na téma článku: Převrácená třída podle Dr. Lodge
Tento článek navazuje na téma článku: Má převrácená třída smysl?
Pohled byl zobrazen 853x od 30 květen 2014 do 6 květen 2021