PLN pro čtenářskou gramotnost: Digitální zařízení pro čtení knih - PLN pro čtenářskou gramotnost: Čtení v mobilním telefonu

Čtení v mobilním telefonu

(D. Murová)

- Velkou výhodou je to, že mobil máte neustále u sebe, nemusíte nic dalšího tahat, máte vše v jednom.

- Velkou nevýhodou je pochopitelně podsvícení displeje a jeho velikost.

- Dřív jsem měla telefon bez operačního systému a používala jsem Tequilacat reader (http://tequilacat.org/dev/br/index-en.html). Je volně ke stažení. Nahrají se do něj knížky nebo soubory ve formátu txt a on z nich vytvoří soubor jar. Dají se ukládat záložky, v jedné aplikaci lze mít libovolné množství knížek, soubor nezabírá moc místa. Když se mi nechce hledat šňůra k mobilu, posílám si knížky jako přílohu k mailu, šlo to i u starého hloupého telefonu. Používám ho pořád, funguje i na dotykovém telefonu a nic lepšího jsem neobjevila.

- Nyní mám nový telefon se symbianem  Anna a začala jsem hledat čtečku, která by četla e-knihy přímo v nějakém běžně používaném formátu. Po dlouhém pátrání jsem objevila Dorian (http://goo.gl/WjO6C).  Umí číst e-pub. Líbí se mi možnost vybrat si barvu písma a pozadí, pískové pozadí je mnohem příjemnější pro oči. A hlavně to zvládá bez problémů češtinu.

- Na pdb jsem zkoušela Foliant, ale nezvládá diakritiku. http://foliant-reader.com/

- Na některých mobilech funguje i čtečka Wooky, ale na mém bohužel ne. Bezpečně pojede na androidu. Dají se do ní předplatit i některé časopisy (Třeba Živá historie).

- v internetových diskusích hodně lidí chválí Qreader, ale myslím, že funguje jen na starším symbianu

- Přehled dalších čteček: http://goo.gl/zT2iC