PLN pro čtenářskou gramotnost: Digitální zařízení pro čtení knih - PLN pro čtenářskou gramotnost: Onyx Boox M92

Onyx Boox M92

Kvůli mnoha dotazům ohledně čtečky pro studenty a práci s PDF soubory, ale také z iniciativy moderátoru na žive.cz jsem se rozhodl napsat krátkou recenzi o mém nově zakoupeném eReaderu, jímž je Onyx Boox M92 (https://www.onyx-boox.com/onyx-boox-m92). 

Nejprve bych chtěl napsat, proč jsem vlastně tento produkt potřeboval. Jakožto student, trávím převážně čas prací a studiem u PC (psaní seminárních prací, prezentací, ale také čtení studijních a pracovních materiálů, atd.). Začal jsem hledat řešení, které by mi čas strávený u PC snížil a zároveň s tím také snížil únavu očí, bolesti zad apod. Dalším důvodem ke koupi byla mobilita, jelikož velmi často cestuji.

Začal jsem proto pátrat po praktické čtečce s větším displejem. Hlavními kandidáty byl Icarus Excel 9,7", Onyx BOOX M92, JetBook Color a Kindle DX. Po dlouhém čtení recenzí a zhlédnutí videí jsem Kindl vyloučil, kvůli své nedostatečné praktičnosti. JetBook Color byl horkým kandidátem, nicméně jeho cena byla příliš vysoká kvůli barevnému displeji. Nestálo mi proto za to, investovat o několik tisíc navíc. Pro další rozhodování mi zbyl Icarus a Onyx. Onyx však byl o cca 40 euro levnější než Icarus, přičemž v praxi se jedná o úplně stejný výrobek, navíc servis Onyxu byl naprosto vynikající.

Tak teď bych se vrátil k samotné čtečce. Pokud kouknete na youtube.com či stránky Onyxu (https://www.onyx-boox.com/), můžete nalézt či zhlédnout její funkce v praxi. Z tohoto důvodu nemá smysl vše vypisovat, spíše budu odpovídat na dotazy v diskusi, které vás budou zajímat.

I když mám tuto čtečku pouze týden, tak již nyní mohu říci, že práce s PDF soubory je naprosto perfektní, ať už jsou dokumenty naskenované či nikoliv. Display je dotykový (9,7'', E-ink), který je možný ovládat pouze pomocí dotykového pera či tlačítek. Odezva displeje je výborná a text je opravdu velmi dobře čitelný. Vpisování poznámek či zatrhávání textu PDF souborů je opravdu solidní, což se v praxi pro studenty velmi hodí. 

S dalšími typy souborů prozatím až takové zkušenosti nemám, nicméně čtení docx, xls a prezentací zvládá také dobře. Co se týče brouzdání na internetu, tak na to čtečka není určena. Není to však až taková tragédie, protože po uložení oblíbených stránek je opravdu jednoduché a poměrně rychlé se na určitou stránku dostat a číst například aktuální zprávy. Navíc se mi líbí možnost využít služby Cloud, což v praxi často využívám ke stažení souborů přímo do čtečky.

I když mě tato čtečka stála v přepočt na české koruny i s poštovným (do Švédska), koženým obalem a lampičkou, na 9 tisíc, tak mohu říci, že to za to stojí. Onyx M92 je podle mě perfektní přístroj, jak pro studenty, tak pro lidi, kteří chtějí nejenom číst knihy, ale i další odborné publikace.

Klady
  • Solidní odezva a čitelnost displeje
  • Excelentní práce s PDF soubory
  • Jednoduché ovládání 
  • Široká podpora formátů
  • Interní paměť - 4096 MB; možnost rozšíření pomocí SD a SDHC až na 32 GB
  • Wi-Fi
  • Podpora v mnoha jazycích (včetně češtiny).
  • Velmi vstřícný a profesionální personál oficiálního distributora pro Evropu https://www.onyx-boox.com/.

Zápory
  • Pro někoho cena - 299 euro.
  • Hmotnost - 520 g
  • Nemožnost vpisování poznámek do Wordu a dalších dokumentů, uvidíme po dalším firmwaru.    
 
Vloženo s laskavým svolením autora Luďka Jiráčka dne 8. 3. 2013. S dotazy se můžete obracet přímo na autora.