Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Duševní vlastnictví – výuka na školách

od Úřad průmyslového vlastnictví České republiky (český patentový a známkový úřad)

Ačkoli duševní vlastnictví není pro většinu lidí příliš známým pojmem, pravdou je, že s ním během života přicházíme do kontaktu všichni. Čteme knihy, posloucháme hudbu, sledujeme filmy, používáme technické novinky - vynálezy, upřednostňujeme kvalitní zboží označené ochrannými známkám, rádi kupujeme věci, které se nám líbí svým designem. Většina výsledků lidské tvůrčí činnosti je chranitelná  autorským či průmyslovým právem, která dohromady tvoří duševní vlastnictví. Patří sem ochrana tvorby autorů (autorská práva) ale i ochrana technické tvůrčí čínnosti (průmyslová práva - patent, užitný vzor, ochranné známky, průmyslový design - vzor, označení původu, zeměpisné označení).

26. dubna - Mezinárodní den duševního vlastnictví

K Mezinárodnímu dni duševního vlastnictví (26. dubna) jsme vytvořili zvláštní internetovou stránku, na které budou žáci a studenti moci shlédnout online vystoupení Úžasného divadla fyziky, které je zábavným způsobem seznámí s využitím známých fyzikálních principů ve vynálezech. 

A budou zde moci navštívit také online výstavy Čeští vědci a jejich vynálezy a České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě od Akademie věd.

Připraveny jsou i dva webináře: Úvod do problematiky duševního vlastnictví (10:00-11:00) a Databáze průmyslověprávních informací (14:00-15:00).

Všechny akce budou volně dostupné. Na webináře se můžete registrovat na upv.gov.cz v sekci Vzdělávání nebo na adrese events.upv.cz. Pro více informací kontaktujte PhDr. Janu Engelovou Pavkovou, e-mail: jpavkova@upv.cz.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Připojené soubory Přílohy 1
Mez_den_dusevniho_vlastnictvi.pdf (1,6M) - Stáhnout

ÚPV na Festivalu vědy 2019

 

 

Kdo jsme

Úřad průmyslového vlastnictví České republiky (český patentový a známkový úřad)

Antonína Čermáka 2a
160 68 Praha 6 Bubeneč    

 www.upv.cz

Náhled brožury

Co všechno se skrývá pod pojmem duševní vlastnictví se můžete dozvědět z brožury ke stažení v Rubrice pro mladé.
Co všechno se skrývá pod pojmem duševní vlastnictví se můžete dozvědět z brožury ke stažení v Rubrice pro mladé.

Nabízíme

Samotný pojem duševní vlastnictví je velmi široký a může prolínat všemi vyučovacími předměty na školách.

A proto nabízíme na našich stránkách www.upv.cz  pomůcky k seznámení se s touto problematikou:

    • brožurka, která objasní vašim žákům z čeho se duševní vlastnictví skládá a vysvětlí základní pojmy (patenty, ochranné známky, průmyslový design -vzor, označení původu, zeměpisné označení, tradiční specialita, autorské právo)
    • komiksy zaměřené na praktické znalosti o patentech, ochranných známkách a autorském právu
  • besedy o duševním (a průmyslovém) vlastnictví na školách
  • exkurze přímo v našem úřadu
  • seznámení s databázemi průmyslových práv, kde je možné hledat různá zajímavá technická řešení

Pro jakékoliv další informace kontaktujte Ing. Miroslava Paclíka,  tel: 220 383 205, mail: mpaclik@upv.cz

 

E-learningový kurz "Vítejte ve světě průmyslového vlastnictví"

Na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví jsme spustili nový e-learningový kurz "Vítejte ve světě průmyslového vlastnictví" Kurz je určen základním a středním školám. Stručnou formou seznamuje žáky s ochranou technických nápadů, ochranných známek i designu.

Kurz je bezplatný a přístupný bez registrace.

 

 

Webinář - spolupráce s Metodickým portálem RVP.CZ

Podrobnosti (včetně prezentace ke stažení a dalších užitečných odkazů) najdete v samostatném pohledu modulu Digifolio věnovanému touto webináři.

Články na Metodickém portálu RVP.CZ

Jak je to s patenty, ochrannými známkami a autorským právem si můžete stáhnout ve formě komiksů v Rubrice pro mladé.

Náhled komiksů

Jak je to s patenty, ochrannými známkami a autorským právem si můžete stáhnout ve formě komiksů v Rubrice pro mladé.

Kvízy

Podle obrázku najděte název patentu.

kviz1.pdf

446KB | Úterý, 07 říjen 2014 | Detaily

kviz2.pdf

450,1KB | Úterý, 07 říjen 2014 | Detaily

kviz1_vysledky.pdf

1,2MB | Úterý, 07 říjen 2014 | Detaily

kviz2_vysledky.pdf

1,4MB | Úterý, 07 říjen 2014 | Detaily

Zpětná vazba

Ivan Ryant - 05 říjen 2013, 4:28

Toto digifolio vypadá báječně a je velmi pěkně a dost podrobně zpracované (prohlédl jsem si komiks o autorském právu a ten mě vysloveně nadchl). Nicméně mám pár připomínek, které by se při výkladu práv spojených s tvůrčí činností a duševním vlastnictvím neměly zamlčet. Domnívám se, že dříve než začneme vysvětlovat žákům autorské právo a další právní normy spojené s duševním vlastnictvím, měli bychom zdůraznit, že nároky tvůrců omezují základní lidské a občanské právo na svobodné získávání a šíření informací. Jinak je výklad vytržený z kontextu, zamlčuje podstatu věci a podsouvá žákům falešné názory. Druhá připomínka se týká otázky, jestli se člověk může autorstvím uživit. Kdo dělá bulvár nebo reklamu, tak asi ano. Ostatní se pokoušejí o granty nebo o sponzorství nebo publikují na internetu zadarmo. Knihu veršů můžete vydat maximálně tak vlastním nákladem bez nároku na distribuci a prodej, protože vám ji nikdo do dostribuce nevezme a knihkupci by jen zabírala místo v drahocenném regálu. Právo autora na odměnu za tvůrčí práci už ani nemáme výslovně uvedeno v autorském zákoně (v zákoně z roku 1962 bylo výslovně uvedeno). O odměně rozhoduje trh, a ne zákon. To by se mělo žákům poctivě vysvětlit. Mám s tím dvacet let zkušeností. Taková je realita, o které komiks vůbec nehovoří... Téma práva souvisejícího s informatikou (včetně práva autorského) jsem zpracoval jako kapitolu do své učebnice informatiky a předložil jsem ji k veřejné diskusi v digifoliu na adrese http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=4555, dokument Informatika4. pdf. Prosím o připomínky.

Eva Křováková - 04 listopad 2013, 11:32

Vážený pane Ryante,    děkujeme za Vaši reakci. Neradi bychom se zde pouštěli do diskuse o základních lidských a občanských právech. To ani není smyslem přiložených brožur a komiksů. Těmito publikacemi, které jsme převzali a přeložili se svolením Mezinárodní organizace duševního vlastnictví (http://www.wipo.int/), jsme pouze chtěli pedagogům a jejich žákům či studentům poskytnout základní informace o duševním vlastnictví v poněkud odlehčené formě. Jako v žádné oblasti lidského počínání, ani zde neexistují jednoznačně správná či špatná řešení. Je samozřejmě plně ve Vaší kompetenci vést se studenty diskusi a poskytnout jim i informace, na které není v daném formátu dostatek prostoru. Každopádně Úřad průmyslového vlastnictví se snaží o maximální transparentnost a zveřejňuje všechny informace, které podle zákona zveřejňovat může na svých webových stránkách http://www.upv.cz/. Zde jsou mj. k  vidění i databáze všech průmyslových práv planých v České republice.  Tým ÚPV 

Pohled byl zobrazen 4883x od 30 květen 2014 do 22 duben 2021