Online setkání: AUTORSKÉ PRÁVO VE VZDĚLÁVÁNÍ - CO JE NOVÉHO?

od Metodický portál RVP.CZ, NPI ČR

Online setkání se konalo ve středu 16. 5. 2018.
 
Metodický portál RVP.CZ využívá prostředí Big Blue Button, které umožňuje online komunikaci mezi účastníky, audio a video prezentace, moderaci i záznam celé diskuze. 
Těšte se na zajímavá témata!

Středa 16. 5. 2018, 20:00
Autorské právo ve vzdělávání – co je nového?

Každý učitel by měl mít základní povědomost o zákonech - a autorské právo je ještě o něco palčivější téma. Metodický portál již nabídl video Jak na internet: Autorská práva (http://bit.ly/2qKK202), nebo ONLINE SETKÁNÍ: Veřejné licence, Creative Commons a možnosti jejich využití (http://bit.ly/2HeLtiF). Co nového se událo v oblasti práva si pro nás již podruhé připravila Lucie Straková - právnička specializující se na autorské právo a právo informačních technologií. 

Anotace setkání:

Setkání se bude zabývat aktuální právní úpravou v oblasti autorského práva a souvisejících odvětvích. Nejprve představí obecné zákonitosti, a dále se zaměří na novinky, které přinesla loňská novela autorského zákona. Budou představeny změny, které umožňují udělování licencí kolektivním správcem pro užívání autorských děl ve vzdělávání. Součástí budou praktické tipy, jak správně a nejjednodušeji postupovat, aby veškeré užívání autorských děl proběhlo v souladu se zákonem.

Webinář bude odpovídat na následující otázky a mnohé další:

  • Kdy můžu ve výuce používat cizí díla?
  • Jak je to s citováním?
  • Jakou roli hraje kolektivní správce v užívání autorských děl ve vzdělávání?
  • Co může dělat škola s díly žáků a studentů?
  • Jak je to s autorskými díly na internetu?
Komu je setkání určeno:
Setkání je určeno všem učitelům, kteří chtějí ve výuce využívat na internetu poskytovaná díla podle pravidel, případně taková díla sami volně poskytovat, a celkově se dozvědět něco o veřejných licencích. Na stupni vzdělávání nezáleží.

Setkání je ZDARMA.

Lektor:
Lucie Straková - je právničkou, zabývají se právem duševního vlastnictví a právem IT. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také v současné době dokončuje Ph.D. studium. Ve svém profesním životě působí na Centru transferu technologií a znalostí na Univerzitě Pardubice, na Centru pro transfer technologií na MU v Brně, a jako Legal Lead Creative Commons Česká republika. Spolupracuje také s dalšími subjekty (např. MK ČR, portál rvp.cz, spolek Iuridicum Remedium apod.). V roce 2017 spoluzaložila spolek Open Content, který se zabývá zejména otevřeným obsahem a užíváním veřejných licencí. 

Užitečné odkazy (postupně doplníme):

Videozáznam setkání

Ke stažení

Autorské právo ve vzdělávání - co je nového.pdf

prezentace

1,2MB | Středa, 16 květen 2018 | Detaily

O online setkávání na Metodickém portálu

Metodický portál RVP.CZ nabízí svým uživatelům tematická setkání v online prostředí. Mají formu webinářů, webových seminářů. Konají se (dle přání uživatelů) obvykle ve večerních hodinách.

Na setkání zveme zajímavé hosty. Uvítáme náměty na hosty a témata i od vás!

Pokud můžete doporučit zajímavou osobnost, která by se chtěla stát hlavní prezentující osobou našeho setkání, nebo máte přímo vy nějaké téma vhodné pro online vzdělávací webinář, neváhejte se ozvat na setkavani@rvp.cz nebo v diskuzním fóru.

Pohled byl zobrazen 1163x od 16 květen 2018 do 4 únor 2023