Setkání Společenství praxe

od PPUČ

Společenství praxe tvoří komunity učitelů, odborníků či zástupců neziskového sekturou a jsou zdrojem inspirace pro rozvoj matematické, čtenářské a digitální gramotnosti ve vzdělávacích oblastech a stupních vzdělávání. Předmětem sektání těchto komunit jsou témata vztažená k reálné výuce, profesnímu rozvoji učitelů MŠ a ZŠ apod.

Přidat do kolekce

Dlouhodobým cílem Společenství praxe je vytvářet komunity, kde si učitelé, odborníci, akademici a zástupci neziskového sektoru budou navzájem poskytovat podporu pro konkrétní vzdělávací oblast. Více...

O tom, jak proběhla setkání společenství praxe na podzim 2018 se dočtete vpravo na těchto stránkách. Naleznete zde prezentace ze setkání, shrnující články od pořadatelů setkání i odborné od lektorů a dočtete se, co bylo náplní za jednotivé vzdělávací oblasti.

Blíží se nám jarní setkání 2019, těšíme se na Vás v pilotních školách našeho projektu Podpora práce učitelů. Termíny jednotlivých vzdělávacích oblastí budeme postupně doplňovat, již nyní se můžete přihlásit na většinu z nich!

Přihlašovat se můžete ZDE:

Ochutnávky z již konaných setkání

Člověk a společnost

12. 4. (9:00 - 17:00), Ústí nad Labem, FF, UJEP

<<Ohlédnutí za setkáním>>

anotace: 

Program byl velmi bohatý. V představení projektu Podpora práce učitelů (PPUČ) ústy Jitky Jarníkové bylo zdůrazněno využití gramotností napříč předměty, tedy i v dějepise a občanské výchově. Roman Anýž a Petr Sokol představili didaktické pojetí historické gramotnosti, které rozvinul kanadský didaktik dějepisu Peter Seixas (The Big Six). Ukázali účastníkům možné využití tohoto pojetí ve výuce dějepisu, které demonstrovali na praktické ukázce hodiny moderních dějin, s využitím online aplikace pro interpretaci historických pramenů HistoryLab.

 

Připojené soubory Přílohy 1
letak_clovekaspolecnost.png (251,1K) - Stáhnout

ICT

24. 4. (13:30 - 17:30), ZŠ Hranice, Struhlovsko

<<Ohlédnutí za setkáním>>

Téma: Roboti napříč vzděláváním a navrch něco bez robotů – tj. napříč obory a napříč věkem

Anotace:

Bee-bot, Scotie Go!, Dash Bot, Ozobot? Pro někoho velká neznámá, pro někoho staří kamarádi. Přijďte na workshop, ve kterém Vás provedeme robotickým světem. Vyzkoušíte si aktivity, ve kterých budete rozvíjet nejen informatické myšlení, ale i čtenářskou nebo matematickou gramotnost napříč předměty. Že se Vám to zdá jako sci-fi? Aktivity jsou prověřené realitou a propojují teoretické pojmy s praxí. Obavy z neznáma hoďte za hlavu, vše si totiž vyzkoušíte pod vedením zkušené lektorky. Inspirace zaručena.

Připojené soubory Přílohy 1
letak_ict.png (220,2K) - Stáhnout

Cizí jazyky

<<Ohlédnutí za setkáním>>  

Read and have fun!

 Anotace:

Chtěli byste se svými žáky využít ve výuce zjednodušenou literaturu, ale nevíte jak začít? Máte pocit, že na zjednodušenou literaturu není čas? Tyto a další otázky zodpovíme na praktickém semináři, na kterém se na chvíli vžijete do kůže svých žáků a vyzkoušíte si prakticky, jak taková hodina může proběhnout. Probereme výhody použití zjednodušené literatury a také to, jak vybrat tu správnou četbu právě pro Vaše žáky. Přijďte a nechte se unést na vlně příběhů. Seminář je určen vyučujícím na druhém stupni ZŠ a lze použít i v 5. ročníku. Principy práce s četbou, které si ukážeme lze samozřejmě zjednodušit a použít i na 1. stupni ZŠ.

Na tomto setkání  se seznámíte s praktickými materiály, které Vám mohou pomoci přivést žáky ke čtení. Dozvíte se o možnostech, jak prostřednictvím literatury u žáků rozvíjet čtenářskou a digitální gramotnost.

 

Připojené soubory Přílohy 1
Program_Cizí jazyky.docx (44,4K) - Stáhnout

Český jazyk a literatura

18. 4. (10:00 - 15:00), Masarykova základní škola a Mateřská škola Krupka

<<Ohlédnutí za setkáním>>

Anotace:

Jarní setkání Společenství praxe vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura projektu PPUČ se i v roce 2019 drží svého tématu, rozvoje čtenářské gramotnosti v rámci předmětů, které z tohoto vzdělávacího oboru vycházejí, a zároveň se vrací k vizi, že rozvoj gramotností je třeba řešit u každého žáka.

Připojené soubory Přílohy 1
letak_ceskyjazyk.png (223,1K) - Stáhnout

Člověk a příroda

 18. 4. (10:00 - 15:00), Masarykova základní škola a Mateřská škola Krupka

<<Ohlédnutí za setkáním>>

Během velikonočních svátků se na Masarykově ZŠ a MŠ Krupka konalo třetí setkání učitelů se zájmem o přírodní vědy a gramotnosti. Po úvodním přivítání panem ředitelem a po představení novinek a aktivit projektu Podpora práce učitelů, se kterým hostující škola již druhým rokem spolupracuje, odstartoval program setkání.

Připojené soubory Přílohy 1
letak_clovekapriroda.png (267,1K) - Stáhnout

Matematika a Člověk a svět práce

7. 5. (10:00 - 14:00), ZŠ a MŠ Červená Voda

<<Ohlédnutí za setkáním>>

V úterý 7. 5. proběhlo Setkání společenství praxe pro vzdělávací oblasti Matematika a Člověk a svět práce. Pořadatelství se zhostila Základní škola v Červené Vodě.

Připojené soubory Přílohy 2
letak_clovekasvetprace.png (258,2K) - Stáhnout
letak_matematika.png (248,7K) - Stáhnout

1. stupeň ZŠ

15. 5. (13:30 - 18:20), ZŠ a MŠ Kralupy nad Vltavou

<<Ohlédnutí za setkáním>>

 

Ohlédnutí za setkáním společenství praxe pro 1. stupeň ZŠ na Základní škole a Mateřské škole Kralupy nad Vltavou 15. 5. 2019

 

Připojené soubory Přílohy 1
letak_1stupen.png (259,5K) - Stáhnout

Gramotnosti v přírodě

18. 5. (10:00 - 15:00), MŠ Montevláček, Lichnov

<<Ohlédnutí za setkáním>>

18. 5. 2019 se uskutečnilo další setkání společenství praxe předškolního vzdělávání. Tentokrát o hostitelskou roli projevil zájem kolektiv pilotní mateřské školy MONTEVLÁČEK v Lichnově.

Připojené soubory Přílohy 1
leták_předškolní vzdělávání.png (247,5K) - Stáhnout

Vstupte na hlavní web projektu PPUČ

www.gramotnostiproucitele.cz

Pohled byl zobrazen 5005x od 27 duben 2018 do 16 červen 2019